De Bossche poort en Joods namen monument

namenmonument joodse slachtoffers zaltbommel

 

Over deze plek

Het ‘Joods monument’ in Zaltbommel is een zuil van beton en staat aan de Boscche poort. De zuil rijst op uit een davidster en wordt bekroond door een bronzen kandelaar (een menora). In de sokkel is een loden koker gemetseld met daarin een rol met de namen van de 58 joodse inwoners van de gemeente Zaltbommel die tijdens de oorlog zijn omgebracht. Het gedenkteken is circa 2 meter 50 hoog.

De tekst op de zuil luidt:

‘1942 – 1943
OPDAT WIJ NIET VERGETEN’.

De tekst op de rol in de loden koker luidt:

‘OPDAT WIJ NIET VERGETEN –
OPDAT HET NIET WEER GEBEURT’.

Hieronder zijn de namen van 58 joodse oorlogsslachtoffers aangebracht.

De geschiedenis

Het ‘Joods monument’ in Zaltbommel is opgericht ter nagedachtenis aan de 58 joodse inwoners van Zaltbommel, Rossum en Herwijnen die eind 1942/begin 1943 door de bezetter werden weggevoerd en omgebracht. Tijdens de bezetting vonden er vanuit Zaltbommel twee razzia’s plaats: een op 19 november 1942, waarbij dertig mensen werden weggevoerd, en een op 8 en 9 april 1943, waarbij 26 mensen werden gedeporteerd. Twee mannen waren al eerder opgepakt. Geen van hen heeft de bezettingsjaren overleefd.

Oprichting en onthulling

De oprichting van het gedenkteken was een initiatief van de Interkerkelijke Jeugdraad van Zaltbommel i.s.m. de Nederlands Israëlitische Hoofdsynagoge van ‘s-Hertogenbosch. De bouw werd mogelijk dankzij de bijdragen van velen, zowel in als buiten Zaltbommel. Het monument is onthuld op 27 november 1967 (24 Hash van van het jaar 5728 volgens de joodse jaartelling) door rabbijn L.S. Israëls. Op diezelfde datum in 1942 werden de eerste twintig joden uit Zaltbommel in Auschwitz vermoord. De plechtigheid werd gevolgd door een interreligieuze herdenkingsbijeenkomst.



Deel deze informatie op uw tijdlijn:

Contactgegevens

Stichting Mikwe 
Een Joodse Erfenis in Zaltbommel

Minnebroederstraat 2
5301 AZ  ZALTBOMMEL

info@mikwe.nl

KvK 41059816 

Mikwe heeft een ANBI status
  
anbi logo

Wat doen we?

Stichting Mikwe heeft als doel het beheren en tonen van de joodse geschiedenis in Zaltbommel e.o.

Mikwe via Social media volgen?

Mikwe via Facebook

..........

 

Komende activiteiten

Geen evenementen